Aktuality

Studenti ZŠ Sirotkova zachraňují svět

 

Výstavbou hmyzích hotelů napomáhají navyšování počtu hmyzu. Na první dobrou to sice nezní nikterak působivě – hmyzu se doma (a často i ve škole) chceme spíš zbavit. Bez něj by ale neměl kdo opylovat rostliny, které jsou pro nás i celé ekosystémy životně důležité. Nepřítomnost opylovačů by mohla vést zcela bez nadsázky ke zkáze (Shivanna, 2020; Persson et al., 2023).

Environmetální problém úbytku hmyzu v posledních letech pozorujeme i laickým okem. Rostlin závislých na opylovačích je nespočet, opylovačů ale ubývá. Opylení hmyzem můžeme odborně označit jako entomogamii, neboli hmyzosnubnost (Benvenuti & Mazzoncini, 2021). V hlavní roli se tu nejčastěji představuje hmyz z řádu blanokřídlých – včely medonosné, čmeláci nebo včely samotářky přistávají na květech s cílem najít sladkou odměnu v podobě nektaru. Jako vedlejší efekt této hostiny se podílí na opylení květu. Pylové zrno se při něm dostane na bliznu, kde následně dojde k oplození a vzniku semen, například v plodu jablka. Pokud se hmyz na květ nedostaví, zůstane květ takzvaně na ocet. Neopylený a neoplozený později zaniká (Proctor & Yeo, 1973; Pitts-Singer & James, 2008). Nejde ale jen o jeden květ. Odborníci možnost úbytku opylovačů spojují s 6. velkým vymíráním, které by se dotklo všech živých organismů (Shivanna, 2020). Výstavbou hmyzích hotelů tak studenti kromě jiných zachraňují i sami sebe. Děkujeme!

Literární exkurze do Babiččina údolí

Ve čtvrtek 4. června 2024 se žáci 8. A, C a D vydali na nevšední exkurzi do Babiččina údolí, malebné krajiny poznamenané životem a dílem Boženy Němcové.

Navštívili Muzeum Boženy Němcové a Barunčinu školu v České Skalici, kde se ponořili do života a tvorby slavné autorky a prohlédli si expozice věnované jejímu dílu i životu. Dále zámek v Ratibořicích a prošli naučnou stezkou kolem Starého bělidla až k Viktorčinu splavu.

Tento výlet se stal pro žáky nevšedním doplněním výuky literatury.

ŠVP kOPÁNKY

Piráti z 3.A sbírají perly jak o život a my Vás všechny zdravíme z Kopánek.

2.A zdraví ze ŠVP Kopánky

Návštěva Památníku písemnictví na Moravě

V pátek 31. května 2024 se žáci 9. C vydali na exkurzi do Památníku písemnictví na Moravě, který sídlí v areálu benediktínského kláštera v Rajhradu. Během programu „Příběh knihy“ se žáci aktivně zapojili do aktivit a dozvěděli se mnoho zajímavého o historii knihy a knižní kultury. Následně si prohlédli benediktínskou knihovnu a klášter.. Získané informace jim jistě pomohou v hodinách českého jazyka a literatury na střední škole.

HAVAJSKÝ DĚTSKÝ DEN 🌴🌞

V pátek jsme si na oslavu Dne dětí zaletěli s žáky 1. stupně do středu Tichého oceánu na Havajské ostrovy. Seznámili jsme se s místní kulturou a naučili se základní prvky havajského tance hula. Navštívili jsme i místní bar, kde si každý namíchal drink s ovocem dle svých představ a chutí. Při této příležitosti jsme se také patřičně vyparádili; oblékli sukně a namalovali tetování.
Někteří jsme si dokonce mohli prohlédnout sopku zblízka. Celý den jsme zakončili tancem, zpěvem a společným průvodem kolem školy.

Fotogalerie ZDE.

6.D

6. D se dnes vypravila do Karlova a navštívila místní sklárnu.

6. D ŠVP

6.D navštívila poutní kostel na Zelené hoře.

6. D zdraví ze Škrdlovic

ŠVP 5.AB

Prohlédnout fotogalerii si můžete ZDE.