VII.C
Červen
Nejvyhlíženější měsíc školního roku je tady. 😉
Čile ladíme studijní výsledky, ale i odpočíváme. Ve Čt 20. 6. jsme si zahráli vláčkové MaSo.
Květen
V pondělí 20. 5. jsme na pět dnů vyrazili na letní ŠVP do Pustých Žibřidovic. Pusté tedy celkem jsou, ale neskromně připouštíme, že s námi lehce ožily.
Počasí (a tady klepeme na dřevo jako všichni ti datli a další ptáci, kteří nás tak hojně obklopovali) bylo oproti předpovědi překvapivě milosrdné, prostě svítilo a my se radovali z pobytu v přírodě i před hotelem na hřišti.
Někteří sportovali, jiní si povídali a bylo nám dobře.
Ale popořádku: Po cestě jsme se zastavili v Geschaderově domě v Šumperku, kde jsme zhlédli výstavu na téma čarodějnické procesy. A protože byl v plánu i zámek ve Velkých Losinách a práce na češtinářském projektu KNIHA, musíme zmínit i tuto neblaze proslulou knihu, kterou jsme na své výpravě potkali…
Oheň coby další významný element naší výpravy. Zpěvy byly neopakovatelné, špekáčky chutné, atmosféra prima… A vyřádili jsme se i přes den.
Co to bude? – Tunely, paní učitelko, tunely…
Koza – kámoška… Láska prý prochází žaludkem. I pomohli jsme koze nacpat se listím z několika větví a bylo jasno.
A tady už se pracuje na videu pro projekt KNIHA. Kdyby na vás přišla chmurná nálada, nechte si výtvory pustit… Koneckonců do jednoho z nich se nezapomenutelně propsala i ta žibřidovická koza…
Ano, také jsme se učili. Např. v angličtině jsme si zopakovali všechny nám dosud známé časy formou battleships, v češtině jsme zabrousili zpět k látce probírané při exkurzi do Rajhradu a prošli jsme si části a různé ozdoby knih. Na snímku pak hrajeme anglickou verzi hry Activity.
Část programu si žáci i letos přichystali sami – různé scénky, hry, pantomimu. A opět se zrodil zábavný večer.
Exkurze do velkolosinské ruční papírny. Unikum široko daleko, usiluje dokonce o zápis na seznam památek UNESCO. A popravdě se ani nedivíme.
Ostatně výrobu papíru jsme si zkusili sami – a je to docela makačka.
Během workshopu jsme také vyráběli záložky a obálky s pečetěmi a kreslili na ručně vyrobený papír. A došlo i na rozhovor pro Český rozhlas – Vojta na tomto snímku pár minut před interview.
A tady už nás vidíte před místní pralinkárnou. Ochutnali jsme kdeco…
Naše další kroky logicky vedly do zámku. To už se nebe solidně zatáhlo a uvnitř nám paní průvodkyně při poutavém výkladu svítila baterkou na jednotlivé exponáty. Ani se šlechtě moc nedivíme, že si přistavěla modernější křídlo. Ty neelektrifikované zámky…
Následoval test nově nabytých vědomostí. Zde top ten. Za ceny děkujeme paní Vurmové. 😉
Kdo by si myslel, že nám unikly termály s tobogány, mýlil by se. Zde nám počasí přálo.
Ne, hokej chybět nemohl. A kdo sporty radši hraje, vyběhl ven na volejbal. Případně na městečko Palermo. Hráli jsme potmě, což zážitku dodalo novou dimenzi („Městečko Palermo usíná…“ – „Chrrrrr!“). 🙂
No, uteklo to, ani nevíme jak. Až si budeme chtít zážitky osvěžit, podíváme se na ně přes link na fotky (ten žáci dostali ve zprávě v Edookitu).
Velký dík patří našim úžasným asistentkám – Andree Cigánkové (která s námi jezdí už od páté třídy a letos působila i jako zdravotnice) a Markétě Oškrdové – za významné přispění k celkově příjemné atmosféře a za některé fotky. A v neposlední řadě i zástupcům za přepravu kufrů – ono se to možná nezdá, ale až ve vlaku si člověk uvědomí, jak je prima netísnit se několik hodin v kupé s osmi naditými kufry (a osmi ramenatými teenagery). O pochodování po Šumperku nemluvě. Děkujeme. 😉
Duben
V tomto měsíci jsme nejdřív usilovně pracovali na přípravě k přijímacím zkouškám a den po jejich absolvování (ve Čt 18. 4.) jsme se vydali do Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě.
V rámci češtinářského projektu KNIHA jsme se vydali do tamější vyhlášené knihovny a zkoumali příběh knihy.
Zkoumali jsme a zkoumali…
…Až nám nepomohla ani ostrá chůze na vlak a spoj nám ujel.
Lepší nicméně, aby nám vlak ujel doopravdy, než v přeneseném slova smyslu plakat nad výsledky PZK. A to se určitě nestane. 😉
Za doprovod a šíření dobré nálady děkujeme paní asistentce Markétě Oškrdové.
Únor & březen
Chceš-li Boha rozesmát, vykládej mu o svých plánech. Aneb měli jsme jet na lyžařský výcvikový kurz, a místo něj jsme si v termínu 24. 2. – 1. 3. užili zimní ŠVP. Protože sníh. A tak jsme s sebou vzali i třídní učitelku („Sníh supluju poprvé.“ Dodatek po několika týdnech nemoci: „A také naposled!“).
I vyjeli jsme. Po ubytování jsme si prošli Stříbrnice a okolí. Podle instrukcí a mapy jsme hledali významná místa a na nich podle pokynů plnili úkoly.
A pak už jsme se vrhli do víru dalších aktivit. Díky zdravotníkům Leoně a Kamilovi jsme si po pár letech osvěžili zásady první pomoci. Následně nás pan zástupce Ulč za pomoci pana učitele Malečka zasvětil do krás a záludností polského jazyka. Na programu byla i nonverbální komunikace; tu jsme spojili s dabingem a musíme říci, že vznikla vskutku kreativní díla. Užili jsme si také bowling a večerní stezku odvahy, kde nám kromě výše zmíněných a pana asistenta Vintra pomohla také paní učitelka Frosová. („Kde je učitelka?“ – „Straší!“)
Třetí den nás uvítal parádní horskou mlhou, která slibovala líbezné počasí na celodenní výpravu z Paprsku zpět do penzionu Štvanice („Pančelko, ale tam je mlha!!“). Jak už se ale několikrát ukázalo, nejsme z cukru, a tak nás nerozhodila ani absence deště, ani délka trasy. Pokud někoho něco rozhodilo, jednalo se nejspíš – hezky řečeno – o dietní chybky. Myslíme ty před návštěvou místní trubičkárny. Protože pozřít takovou delikatesu rozhodně za stravovací přečin označit nelze.
A došlo dokonce i na loučící se (ale aspoň nějaký) sníh!
To bychom nebyli my, abychom se také pečlivě nevěnovali studiu – prošli jsme testem k PZK i pekelnými češtinářskými špeky. Cítíme se obohaceni, neboť to bylo výživné. Nabyli jsme nicméně i povědomí o tom, co si lze představit pod pojmem retro. A ve stylu retro také proběhly dva večery.
Na tvorbě programu jsme se podíleli i my sami. Nachystali jsme si různé kvízy, soutěže, scénky. A co jsme nestihli, to na nás počká do třídnické hodiny. Stejně tak vyhlášení šifrovačky. Tady za tip děkujeme paní Vilémové. 🙂
No, uteklo to. Kromě vzpomínek, které nevyblednou (link na fotky žáci dostali ve zprávě v Edookitu), nás hřeje i vědomí, že si spolu ještě užijeme letní ŠVP.
Za tu zimní děkujeme panu zástupci Ulčovi, panu učiteli Malečkovi, panu asistentu Vintrovi, zdravotníkům Leoně a Kamilovi a samozřejmě i paní učitelce Frosové. Nemalý dík si zaslouží též personál penzionu Štvanice za ochotný přístup k výletníkům, poskytnutí zázemí a skvělé kulinářské výtvory. Bylo nám s vámi (a u vás) dobře. 😉
Po prázdninách jsme se pustili do tance coby součásti Dne etikety. Teorie vypadala slibně. Na praxi budeme… dlouho vzpomínat. 😀
Během prázdnin jsme nabrali síly do druhého pololetí, v němž nás kromě tradičních školních vzdělávacích výzev ještě čekají přijímací zkoušky. Valí se toho na nás hodně, ale někteří už pocvičili… Kdo je připraven, není zavalen. Nebo tak nějak. 🙂
Leden
Ve středu 31. 1. jsme se i letos vydali do BRuNO parku, kde jsme se odreagovali z pololetního finiše.
Zahájili jsme soutěžní výzvou.
Po vyhlášení výsledků jsme navázali řáděním na atrakcích.
A zdárně jsme završili předáním vysvědčení.
Děkujeme panu asistentu Petru Vintrovi (nejen za některé fotky).
Další fotky z akce najdete po rozkliknutí linku zaslaného třídě přes Edookit.
V Út 30. 1. jsme si užili kreativní zeměpisný projekt, v němž nám žáci osmých ročníků představili různé země.
A příští rok je řada na nás.
Leden si vesele plyne a my se radujeme s ním. Tolik příležitostí získat skvělé známky jsme snad zatím neměli, co je rok dlouhý. A k tomu jsme si začali zpívat nestárnoucí hit, v němž se nám nevtíravě připomínají jmenné tvary přídavných jmen. A také mj. to, jak ten čas letí. Nu, doufejme, že nám bude do zpěvu aspoň do konce roku. 🙂
PF 2024
Vše dobré do nového roku a plno dalších parádních dobrodružství na naší společné cestě základním vzděláním…
Vánoční besídka
Poslední letošní školní den jsme zahájili na burze knih.
Kam na tyhle skvělé nápady náš školní parlament chodí?
Naše následující kroky kupodivu nevedly na Mars, ale do hvězdárny.
Tentokrát nás z rodiny Vintrů doprovázela paní asistentka Marcela – děkujeme! 🙂
Po programu jsme se vydali do školy zahájit besídku.
Nejprve jsme zhlédli Santovu poslední nabídku, kterou na několika místech natočili kluci a na kterou jen tak nezapomeneme. Následovalo lehce emotivní Riskuj přerušené hudebním programem na Jedličkově náměstí.
Poté jsme poslouchali koledy v různých jazycích – a ty občas opravdu nebylo snadné uhodnout.
Místy bylo docela drsné trefit byť jen kontinent.
Po koledách jsme se se snažili zjistit, co víme o spolužácích.
Zde vidíte osoby nejinformovanější. Pokud tedy tušíte, jak se liší složení týmu Hubert od Hubert 2. Osobití Alergóši jsou, myslím, jasní. K vítězství gratulujeme. 😉
Po kvízu jsme si užili šifry na téma vánoční zvyky. A že byly opravdu moc pěkně propracované a poschovávané po třídě. Stromeček například zdobila okurka, houba na tabuli se proměnila ve dřevo a došlo i na krájení jablíček. Většině týmů se v nich ukázala hvězda. Jak jinak. 😉
Poté jsme zjistili, že pokud chceme nadělovat, musíme poslední bod programu posunout do třídnické hodiny (a tím více se na ni budeme těšit, samozřejmě). I přistoupili jsme k nadílce…
A to, co zde držíme, nám z té záplavy darů udělalo radost největší. Z té záplavy darů – protože celkově nás asi nejvíc hřálo to, jak jsme si ten společný a společně nachystaný den užili. Tak ať nám to vydrží i v dalším roce! 😉
Další fotky z akce najdete po rozkliknutí linku zaslaného sedmákům přes Edookit.
Vánoce se blíží
…A s nimi i soutěž o nejlépe vyzdobenou třídu.
Dělali jsme, co jsme mohli. 🙂
Dramatizace textu
V českém jazyce jsme se vyřádili, když jsme se proměnili v Mauglího a vesničany & postavy z Ostrova pokladů…
Florbalové klání
V Po 11. 12. se nám podařilo zdolat 7. A na nájezdy.
V Pá 24. 11. jsme se ráno utkali s 6. C. Další zápas nám vyšel díky neúčasti soupeře.
Prohlížíte si vítězné družstvo. Tak ať nám to vydrží! 😉
…No, nevydrželo, porazila nás šestka. Myslíme si o tom svoje, ale soupeřův výkon nezpochybňujeme. Tak za rok znova a lépe (a ideálně jako smíšené družstvo)!
Předklášteří & Tišnov
V Pá 3. 11. pršelo. Děda Komárek by to pravděpodobně nazval o něco expresivněji, neboť pršelo celkem intenzivně. Každopádně pršelo a pršelo zase – i loni se totiž při naší výpravě do Tišnova počasí vyřádilo. A jak myslíte, že bylo v sobotu? Hektary modré oblohy. Jestli nás to překvapuje… 🙂
A tady nás vidíte na naší první zastávce. Stojíme v Předklášteří před portálem Porta coeli a všichni se usmíváme (což nám nejspíš budete muset jen věřit). Třídní se usmívá dvojnásob, protože jí zkolaboval deštník a průběžně jí padal na hlavu. Fotka tak vznikla i díky panu asistentovi a jeho deštníku. Tak už to chodí, když se otevře Brána nebes (tedy Porta coeli) a celý den nešetří listopadovými slzami.
Kromě interiérů kostela Nanebevzetí Panny Marie a jeho proslulé stavební chyby
jsme také zkoumali minerály v přilehlém Podhoráckém muzeu.
Nebudeme popírat, že nejvíc jsme se těšili zpět do Tišnova na mineralogickou burzu. Kamení (z celého světa) tam mají každoročně nádherné a ceny příznivé, což je s přihlédnutím k blížícím se Vánocům prostě neodolatelné. Jestli tam budeme jezdit každoročně, neudivilo by nás, kdyby si někteří žáci přáli pod stromeček poličku na své nové poklady…
Pro lepší vhled do situace: Tohle je jen polovina jedné z prodejních místností.
Větru a dešti sice neporučíme, ale dokážeme si s nimi poradit. Konec dobrý, všechno dobré. 😉
Tradiční poděkování tentokrát patří panu asistentovi Petru Vintrovi. 🙂
Zeměpisný projekt
V hodinách zeměpisu se pilně pracovalo na probírané látce. O čem jsme se učili, uvidíte níže & také ve skutečné velikosti a nádheře na chodbě vedoucí k nám do třídy.
Halloween
Halloween je (od)vážná věc. 😉
A tak jsme si v úterý 31. 10. při svíčkách anglicky vyprávěli strašidelné historky a chroupali strašidelně nezdravé (a zároveň strašidelně dobré) pochutiny.
Zhodnocení výjezdu
Vídeň
V pondělí 30. 10. nás paní učitelka Eva Fialová pozvala do Vídně. Nejdřív jsme prozkoumali Kindermuseum Schloss Schönbrunn.
Důkladně. Více fotek radši v soukromé galerii.
Vydali jsme se také do přilehlého labyrintu a zoologické zahrady.
Naší poslední zastávkou bylo Naturhistorisches Museum Wien.
Takovou výpravu si prostě nešlo neužít. Počasí parádní, program zajímavý & hlavně skvělá společnost. A pokud jsme večer dorazili trochu unavení, aspoň nám to dodá na autentičnosti na zítřejším Halloweenu. 🙂 Děkujeme paní učitelce z němčiny za organizaci výletu a také panu asistentu Vintrovi.
Ve třídě si vylepujeme přehled oblíbených knih naší třídy. Přidali jsme fotky knih a připsali jsme k nim, proč spolužákům doporučujeme je přečíst. Zn. Dlouhé zimní večery se blíží. Zatím spolehlivě vede Hraničářův učeň.
Ve čtvrtek 19. října nás navštívili pracovníci ze společnosti Podané ruce (a náš školní psycholog) a provedli nás programem zaměřeným na prevenci závislosti. Povídali jsme si především o alkoholu, nikotinu a marihuaně. S panem psychologem jsme pak volně navázali v nejbližší třídnické hodině.
Také jsme si zahráli různé scénky (například se nám podařilo ztvárnit opilost či roli THC) a ujasnili jsme si, co která závislost obnáší, kdy už to je závislost, a která ze závislostí nás nejsnáze dostane pod most. V samém závěru programu jsme pak dumali nad tím, co který náš smysl potěší, když se zrovna necítíme nejlépe. Nechutní šprti (by) to měli třeba takto: Láskyplné objetí učebnice českého jazyka (hmat), vnímání její vůně (čich), hlasité pročítání vyjmenovaných slov ze stejného zdroje (sluch & zrak) a konečně vychutnávání nových vědomostí (no, uznávám, chuť už nám tu trochu kulhá). Pokud to z nějakého záhadného důvodu nezabere, doporučujeme se obrátit na své blízké, mazlit domácí mazlíčky, poslouchat oblíbenou hudbu, inhalovat oblíbenou vůni (ne, kvasnice ne), zakousnout něco chutného nebo se projít lesem, parkem, prostě přírodou v celé její nádheře.
Říjen
Samozřejmě nám to sluší i nadále, dost možná ještě více; užíváme nebývale teplého počasí a v plném proudu rozjetého školního roku vyhlížíme blížící se třídní akce a zároveň vzpomínáme, co se nám podařilo zhruba touto dobou loni. Chlapci s jistým dojetím připomněli „akci kvasnice“, tak doufejme, že nedojde na její rekonstrukci. Věřte nám, kdo si to s námi užil, stačilo mu. Ostatně na kvasnice se prý vzpomínalo i ve Španělsku, kam se v září některá děvčata se školou vydala, kdy stačila vůně pečiva a mysl se hned přenesla do vlasti, Brna, naší třídy… Lze jen doufat, že – droždí promine – si časem se třídou spojíme i nějakou příjemnější vůni. A vůbec, dobře, že jsme na vzduchu… 🙂
Ve třídnické hodině jsme se zamýšleli, co nejspíš uvidíte a uslyšíte, když nahlédnete k nám do třídy. A co jsme zatím v sedmé třídě zažili.
A také jsme přidali některé třídní hlášky.
Více uvidíte u nás ve třídě.
Září
V přízemí školy se nachází nová nástěnka s názvem Naši talenti. Samozřejmě se nechceme chvástat, ale… jsme tam. A to v počtu nemalém. Čím to bude? Že by mezi námi byli zdatní matematikové a sportovci? Přesně tak.
Vkročili jsme pravou nohou, uložili si věci do nových skříněk v přízemí (prima změna), obsadili strategické pozice, přivítali nového spolužáka, zavzpomínali na Lízu (zdravíme do Anglie!) a… zahájili další školní rok. Aneb už je to tu zase. 🙂 Tak ať je to tak prima jako v letech minulých!
Takhle nám to sluší na začátku školního roku.
_________________________________________________________________
Poznámka pod čarou: V sedmičce si snad už můžeme dovolit zavzpomínat, takže:
Loňské září a šesťáci v Mladočově.
A takoví jsme byli v pětce na adaptačním kurzu v Češkovicích.
_________________________________________________________________
Chystané akce třídy
Třídní samospráva
Předsedkyně třídy – Leni
Místopředseda – Adam
Zástupkyně v parlamentu – Leni & Emma
Lítáme v tom všichni. 🙂
Alba – neblednoucí vzpomínky z let minulých
2022/2023
6. C – ŠVP ve Škrdlovicích
6. C – Den Země
6. C – Technické muzeum
6. C – Exkurze na letiště v Tuřanech
6. C – Den etikety
6. C – Bruno park
6. C – Vánoční besídka
6. C – Fotosoutěž Tišnov
6. C – Halloween
6. C – Výstava minerálů Tišnov
6. C – Adaptační kurz Mladočov
2021/2022
5. C – První pomoc
5. C – ŠVP Ramzová
5. C – Ekologický den
5. C – Popis předmětu
5. C – Anthropos
5. C – Vánoční besídka
5. C – Vánoční výzdoba
5. C – Nevidomá lektorka
5. C – Hvězdárna
5. C – Adaptační kurz
Vše dostupné přes linky na soukromá alba zaslané žactvu po Edookitu.
A to je zatím konec, přátelé.
Slovy nejmenovaného autora zápisu do čtenářského deníku: „Je to o skupině dětí, které zažívají různá dobrodružství…“ 🙂