VII.C

 

Vánoce se blíží

…A s nimi i soutěž o nejlépe vyzdobenou třídu.

Dělali jsme, co jsme mohli. 🙂

 

Dramatizace textu

V českém jazyce jsme se vyřádili, když jsme se proměnili v Mauglího a vesničany & postavy z Ostrova pokladů…

 

Florbalové klání

V Pá 24. 11. jsme se ráno utkali s 6. C. Další zápas nám vyšel díky neúčasti soupeře.

Prohlížíte si vítězné družstvo. Tak ať nám to vydrží! 😉

 

Předklášteří & Tišnov

V Pá 3. 11. pršelo. Děda Komárek by to pravděpodobně nazval o něco expresivněji, neboť pršelo celkem intenzivně. Každopádně pršelo a pršelo zase – i loni se totiž při naší výpravě do Tišnova počasí vyřádilo. A jak myslíte, že bylo v sobotu? Hektary modré oblohy. Jestli nás to překvapuje… 🙂

A tady nás vidíte na naší první zastávce. Stojíme v Předklášteří před portálem Porta coeli a všichni se usmíváme (což nám nejspíš budete muset jen věřit). Třídní se usmívá dvojnásob, protože jí zkolaboval deštník a průběžně jí padal na hlavu. Fotka tak vznikla i díky panu asistentovi a jeho deštníku. Tak už to chodí, když se otevře Brána nebes (tedy Porta coeli) a celý den nešetří listopadovými slzami.

Kromě interiérů kostela Nanebevzetí Panny Marie a jeho proslulé stavební chyby

jsme také zkoumali minerály v přilehlém Podhoráckém muzeu.

Nebudeme popírat, že nejvíc jsme se těšili zpět do Tišnova na mineralogickou burzu. Kamení (z celého světa) tam mají každoročně nádherné a ceny příznivé, což je s přihlédnutím k blížícím se Vánocům prostě neodolatelné. Jestli tam budeme jezdit každoročně, neudivilo by nás, kdyby si někteří žáci přáli pod stromeček poličku na své nové poklady…

Pro lepší vhled do situace: Tohle je jen polovina jedné z prodejních místností.

Větru a dešti sice neporučíme, ale dokážeme si s nimi poradit. Konec dobrý, všechno dobré. 😉

Tradiční poděkování tentokrát patří panu asistentovi Petru Vintrovi. 🙂

 

Zeměpisný projekt

V hodinách zeměpisu se pilně pracovalo na probírané látce. O čem jsme se učili, uvidíte níže & také ve skutečné velikosti a nádheře na chodbě vedoucí k nám do třídy.

 

Halloween

Halloween je (od)vážná věc. 😉

A tak jsme si v úterý 31. 10. při svíčkách anglicky vyprávěli strašidelné historky a chroupali strašidelně nezdravé (a zároveň strašidelně dobré) pochutiny.

 

Zhodnocení výjezdu

Vídeň

pondělí 30. 10.  nás paní učitelka Eva Fialová pozvala do Vídně. Nejdřív jsme prozkoumali Kindermuseum Schloss Schönbrunn.

Důkladně. Více fotek radši v soukromé galerii.

Vydali jsme se také do přilehlého labyrintu a zoologické zahrady.

Naší poslední zastávkou bylo Naturhistorisches Museum Wien.

Takovou výpravu si prostě nešlo neužít. Počasí parádní, program zajímavý & hlavně skvělá společnost. A pokud jsme večer dorazili trochu unavení, aspoň nám to dodá na autentičnosti na zítřejším Halloweenu. 🙂 Děkujeme paní učitelce z němčiny za organizaci výletu a také panu asistentu Vintrovi.

 

Ve třídě si vylepujeme přehled oblíbených knih naší třídy. Přidali jsme fotky knih a připsali jsme k nim, proč spolužákům doporučujeme je přečíst. Zn. Dlouhé zimní večery se blíží. Zatím spolehlivě vede Hraničářův učeň.

 

Ve čtvrtek 19. října nás navštívili pracovníci ze společnosti Podané ruce (a náš školní psycholog) a provedli nás programem zaměřeným na prevenci závislosti. Povídali jsme si především o alkoholu, nikotinu a marihuaně. S panem psychologem jsme pak volně navázali v nejbližší třídnické hodině.

Také jsme si zahráli různé scénky (například se nám podařilo ztvárnit opilost či roli THC) a ujasnili jsme si, co která závislost obnáší, kdy už to je závislost, a která ze závislostí nás nejsnáze dostane pod most. V samém závěru programu jsme pak dumali nad tím, co který náš smysl potěší, když se zrovna necítíme nejlépe. Nechutní šprti (by) to měli třeba takto: Láskyplné objetí učebnice českého jazyka (hmat), vnímání její vůně (čich), hlasité pročítání vyjmenovaných slov ze stejného zdroje (sluch & zrak) a konečně vychutnávání nových vědomostí (no, uznávám, chuť už nám tu trochu kulhá). Pokud to z nějakého záhadného důvodu nezabere, doporučujeme se obrátit na své blízké, mazlit domácí mazlíčky, poslouchat oblíbenou hudbu, inhalovat oblíbenou vůni (ne, kvasnice ne), zakousnout něco chutného nebo se projít lesem, parkem, prostě přírodou v celé její nádheře.

 

Říjen

Samozřejmě nám to sluší i nadále, dost možná ještě více; užíváme nebývale teplého počasí a v plném proudu rozjetého školního roku vyhlížíme blížící se třídní akce a zároveň vzpomínáme, co se nám podařilo zhruba touto dobou loni. Chlapci s jistým dojetím připomněli „akci kvasnice“, tak doufejme, že nedojde na její rekonstrukci. Věřte nám, kdo si to s námi užil, stačilo mu. Ostatně na kvasnice se prý vzpomínalo i ve Španělsku, kam se v září některá děvčata se školou vydala, kdy stačila vůně pečiva a mysl se hned přenesla do vlasti, Brna, naší třídy… Lze jen doufat, že – droždí promine – si časem se třídou spojíme i nějakou příjemnější vůni. A vůbec, dobře, že jsme na vzduchu… 🙂

Ve třídnické hodině jsme se zamýšleli, co nejspíš uvidíte a uslyšíte, když nahlédnete k nám do třídy. A co jsme zatím v sedmé třídě zažili.

A také jsme přidali některé třídní hlášky.

Více uvidíte u nás ve třídě.

 

Září

V přízemí školy se nachází nová nástěnka s názvem Naši talenti. Samozřejmě se nechceme chvástat, ale… jsme tam. A to v počtu nemalém. Čím to bude? Že by mezi námi byli zdatní matematikové a sportovci? Přesně tak.

Vkročili jsme pravou nohou, uložili si věci do nových skříněk v přízemí (prima změna), obsadili strategické pozice, přivítali nového spolužáka, zavzpomínali na Lízu (zdravíme do Anglie!) a… zahájili další školní rok. Aneb už je to tu zase. 🙂 Tak ať je to tak prima jako v letech minulých!

Takhle nám to sluší na začátku školního roku.

_________________________________________________________________

Poznámka pod čarou: V sedmičce si snad už můžeme dovolit zavzpomínat, takže:

Loňské září a šesťáci v Mladočově.

A takoví jsme byli v pětce na adaptačním kurzu v Češkovicích.

_________________________________________________________________

Chystané akce třídy

22. 12. – Hvězdárna a planetárium Brno, třídní besídka, burza knih

24. 2. – 1. 3. – LVK

5. 4. – Divadelní představení Tři mušketýři 

20. – 24. 5. – ŠVP

 

Třídní samospráva

Předsedkyně třídy – Leni

Místopředseda – Adam

Zástupkyně v parlamentu – Leni & Emma

Lítáme v tom všichni. 🙂

 

Alba – neblednoucí vzpomínky z let minulých

2022/2023
6. C – ŠVP ve Škrdlovicích
6. C – Den Země
6. C – Technické muzeum
6. C – Exkurze na letiště v Tuřanech
6. C – Den etikety
6. C – Bruno park
6. C – Vánoční besídka
6. C – Fotosoutěž Tišnov
6. C – Halloween
6. C – Výstava minerálů Tišnov
6. C – Adaptační kurz Mladočov

2021/2022
5. C – První pomoc
5. C – ŠVP Ramzová
5. C – Ekologický den
5. C – Popis předmětu
5. C – Anthropos
5. C – Vánoční besídka
5. C – Vánoční výzdoba
5. C – Nevidomá lektorka
5. C – Hvězdárna
5. C – Adaptační kurz

Vše dostupné přes linky na soukromá alba zaslané žactvu po Edookitu.

A to je zatím konec, přátelé.

Slovy nejmenovaného autora zápisu do čtenářského deníku: „Je to o skupině dětí, které zažívají různá dobrodružství…“ 🙂